bayan masoz


Sohbete giriş yapamıyorsanız bilgisayarınıza java kurmanızı öneririz.
Dilerseniz paylaşımlarımızı Facebook Sayfamızdan takip edebilirsiniz.
Yada Twitter Sayfamızdan bizleri takip edebilirsiniz.
SitemiziSık Kullanılanlara ekleyebilirsiniz
NickServ komutları | www.Hayalyeli.com
20.04.2024
0 Yorum
2641 Okundu

NICKSERV KOMUTLARI KOMUTLAR ve AÇIKLAMALARI

/NICKSERV REGISTER şifre
Nick’inizi NickServ veritabanına kaydeder.Nick’iniz kaydedildikten sonra (register) SET ve ACCESS komutlarını kullanarak ayarlarınızı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Kayıt sırasında kullandığınız şifreyi unutmamanız önemlidir. Şifrenizde küçük ve büyük harfler farklı karakterlerdir!

Şifreniz hakkında öneriler:

Şifrenizi seçerken gerçek adınız gibi kolay tahmin edilebilecek şeyler kullanmayın. Kısa şifreler de güvenilir değildir. Bu nedenle en azından 5 karakter uzunluğunda ve içinde space karakterı bulunmayan, hatta içinde rakam olan karakter serileri seçmeniz yararınıza olacaktır.

/NICKSERV IDENTIFY şifre
Kendinizi NickServ’e nick’in sahibi olarak tanıtmanızı sağlar. Pekçok komutu kullanabilmeniz için bu gereklidir. Şifreniz REGISTER komutu sırasında kullandığınız ile aynı olmalıdır.

/NICKSERV ACCESS ADD adres
Nick’inizin erişim listesini düzenler ve/veya görüntüler. Bu liste NickServ tarafından otomatik olarak tanınacak adresleri belirler.Bu durumda eğer farklı bir adresle nickinizi kullanacağınızda IDENTIFY komutu ile önce kendinizi tanıtmanız gerekir.

/NICKSERV ACCESS DEL adres
Önceki komutu geri alır.

/NICKSERV ACCESS LIST
O anki access list’i görüntüler.

/NICKSERV LINK nick şifre
Belirtilen nicke nickinizi bağlar.

/NICKSERV UNLINK [nick] [şifre]
Belirtilen nickten bağlantısını keser.

/NICKSERV RECOVER nick [şifre]
Nick’inizi kullanan bir kullanıcıyı server’dan atmanızı sağlar. Bu, “KILL” seçeneğinin aktif olması halinde NickServ’in otomatik olarak yapacağı işlemdir. Bu komutu verdiğinizde, NickServ server’a belirtilen nick’i taşıyan bir clone sokar. Bu durum da IRC server’larının öteki kullanıcıyı hattan atmalarına yol açar. Bu “clone” karşı tarafın hemen yeniden bağlanıp nick’i yeniden almasına imkan vermemek için bir dakika süreyle hatta kalır. Nick’inizi bu bir dakikalik sürenin sonunda geri alabilir veya RELEASE komutunu kullanarak daha erken serbest bırakılmasını sağlayabilirsiniz. Bu komutu kullanabilmeniz için o anki /WHOIS ‘iniz erişim listenizde olmalı veya şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ’e tanıtmalısınız.

/NICKSERV RELEASE nick [şifre]
NickServ tarafından tutulan nick’inizin 1 dakikalık süre dolmadan serbest birakılmasını sağlar. Bu komutu kullanabilmeniz için o anki /WHOIS’iniz erişim listenizde olmalı veya şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ’e tanıtmalısınız.

/NICKSERV GHOST nick [şifre]
IRC’de asılı kalmış olan nick’inizi temizler.”GHOST” genelde bilgisayarınızın takılması gibi bir sebeple siz IRC’den çıkmadan internet bağlantınızın kesilmesi sonucunda server’da asılı kalan nick’inize verilen addır. Bu komutu kullanabilmeniz için o anki /WHOIS’iniz erişim listenizde olmalı veya şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ’e tanıtmalısınız.

/NICKSERV INFO nick [ALL]
Belirtilen nick’in bilgilerini (nick sahibi, seçenekler, URL vs.) listeler. ALL parametresi ile kullanırsanız identify ettiğiniz nick hakkında gizli ve görünen tüm bilgileri verir.

/NICKSERV LIST değişken
Belirtilen değişkene uyan bütün kayıtlı nick’leri nick!user@host formatında listeler. Services admin’ler PRIVATE seçeneği aktif olan nick’leri de görebilirler.

/NICKSERV STATUS nick

Belirtilen kullanıcının nickin sahibi olarak tanınıp tanınmadığını görüntüler. Cevap şu şekildedir:

nick statu-kodu

Burada nick sizin komutta belirttiğiniz nick iken statu-kodu aşağıdakilerden biri olabilir:
0 – Bu kullanıcı hatta değil (offline) veya bu kayıtlı bir nick değil.
1 – Bu kullanıcı NickServ tarafından nick’in sahibi olarak tanınmamış.
2 – Bu kullanıcı erişim listesi ile tanınmış.
3 – Bu kullanıcı nick şifresi ile tanınmış.
Her komut 16 nick’e kadar belirtilebilir. Kalanlar dikkate alınmayacaktır. Eğer nick belirtilmez ise herhangi bir hata mesaji verilmez.

/NICKSERV SET PASSWORD yenişifre
Sizi NickServ’e nick’in sahibi olarak tanıtacak olan şifreyi değiştirir.

/NICKSERV SET LANGUAGE no
Services’in size hitap edeceği dili değiştirir. Desteklenen dilleri ve numaralarını görmek için “/nickserv help set language” komutunu kullanınız.

/NICKSERV SET URL url
Belirtilen URL’yi nick’inizle ilişkilendirir.Bu URL, INFO komutu ile nick’iniz hakkında alınabilecek bilgiye eklenecektir.

/NICKSERV SET EMAIL emailadresi
Belirtilen E-Mail adresini nick’inizle ilişkilendirir. Bu E-Mail INFO komutu ile nick’iniz hakkında alınabilecek bilgiye eklenecektir.

/NICKSERV SET KILL {ON | QUICK | IMMED | OFF}

Otomatik Kill seçeneğini açar/kapar. Kill açık olduğu zaman nick’inizi almaya calışan başka bir kullanıcıya değiştirmesi için bir dakika tanınacak ve eğer değiştirmezse NickServ tarafından IRC bağlantısı kesilerek “KILL” edilecektir.

Eger QUICK seçeneğini seçerseniz, kullanıcıya tanınan süre 1 dakika yerine 20 saniye olur. Eğer IMMED seçeneği aktifse kullanıcı uyarılmadan “KILL” edilir. Lütfen bu özelliği gereksiz yere kullanmayın. Ayrıca network yöneticiniz bu seçeneği devreden çıkarmış olabilir.

/NICKSERV SET SECURE {ON | OFF}
NickServ’in güvenlik fonksiyonlarını açar/kapar. SECURE seçeneği aktif iken nick’inizin sahibi olarak tanınmanız için erişim listenize bakılmaksızın şifrenizi kullanarak kendinizi NickServ’e tanıtmanız gerekir. Ancak NickServ’in erişim listesinde iseniz eğer, sizi tanımamasına rağmen “KILL” ‘lemeyecektir.

/NICKSERV SET PRIVATE {ON | OFF}
/msg NickServ LIST komutu ile çıkacak listede nick’inizin görünmesini engeller. Ancak yine de INFO komutu ile nick’iniz hakkında bilgi alabilir.

/NICKSERV SET HIDE {EMAIL | USERMASK | QUIT} {ON | OFF}
Nick bilgilerinizdeki bazı kısımları saklamanızı sağlar. Her “/msg NickServ INFO” komutu ile görebileceği bilgilerden E-mail adresinizi (EMAIL), IRC’de son olarak görüldüğünüz zaman (last seen), user@host’u (USERMASK) ve son quit mesajınızdan (QUIT) istediklerinizi saklayabilirsiniz. Hangi kısmın saklanacağından hemen sonraki parametre (OFF) veya (ON) şeklinde olmalıdır.

/NICKSERV DROP
Herhangi bir ek parametre kullanılmadan, nickinizi NickServ veritabanından silen bu komutla, sadece Services admin’ler belirtecekleri başka nick’leri de NickServ veritabanindan silebilirler

Etiketler:
Benzer Haberler